pusty portfel

Jak wyjść z długów? Kredyty konsolidacyjne, pożyczki, co jeszcze?

Popadłeś w długi i nie wiesz, co robić? Są na to sposoby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie możesz zastosować wyjścia w takiej sytuacji.

Na czym polega konsolidacja zobowiązań?

Jeśli ciążą na tobie długi, możesz pomyśleć o ich konsolidacji. Termin ten oznacza połączenie kilku różnych zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu zostaną one zamienione w jeden kredyt. Dlaczego to korzystne rozwiązanie? Łatwiej uporać się ze zobowiązaniami, kiedy do spłaty jest tylko jedna rata miesięcznie, zamiast kilku o różnej wysokości. Poza tym spłata po konsolidacji odbywa się na korzystniejszych warunkach – rata jest niższa.

Żeby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, trzeba jednak posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Musisz też wiedzieć, że bezpośrednio po uruchomieniu kredytu bank przeznaczy środki na spłatę dotychczasowych zobowiązań, to ich kwota bowiem ma być zmniejszona.

Czy brać pożyczki na spłatę długów?

Niejedna osoba, na której ciążą nieuregulowane zobowiązania finansowe, decyduje się wziąć pożyczkę na ich spłatę. Ale czy to dobre rozwiązanie? Otóż nieszczególnie. Podstawową zasadą przy niespłaconych zobowiązaniach jest to, aby nie zadłużać się bardziej. Jeśli chcesz wydostać się z pętli zadłużenia, to nie powinieneś pod żadnym pozorem zaciągać kolejnych zobowiązań. Skoro masz problemy ze spłatą tych obecnych, to na jakiej podstawie sądzisz, że zdołasz spłacić następne? Zaciąganie kolejnych pożyczek, by spłacić poprzednie, to błędne koło.

Jak kontrolować domowy budżet?

Ograniczenie codziennych wydatków może być jedynym sposobem, by móc dysponować środkami na spłatę długów. Zastanów się, co jest ci rzeczywiście niezbędne do życia, a bez jakich wydatków mógłbyś się przez pewien czas obyć. A zatem zbytki takie jak modne ubrania czy wydatki na rozrywkę nie powinny tu być na pierwszym miejscu.

Negocjuj ugodę

A co w sytuacji, gdy zagrozi ci uruchomienie procedury windykacyjnej? Czy w takim przypadku da się jeszcze coś zrobić? Na pewno nie warto unikać kontaktu z wierzycielem, ponieważ może on wpisać cię do rejestru biur informacji gospodarczej, co jeszcze pogorszy twoją, i tak już nie najlepszą, sytuację. Dane umieszczane w takich bazach są ogólnodostępne, staniesz się więc niewiarygodnym klientem dla banków i nie będzie ci łatwo zaciągnąć w przyszłości kredyt czy pożyczkę.

Warto spróbować negocjować z wierzycielem lub windykatorem, aby nie doszło do skierowania sprawy na drogę sądową. Można wystosować pisemną prośbę z wnioskiem o wydłużenie okresu spłaty lub rozłożenie długu na raty. W przypadku przejęcia długu przez firmę windykacyjną należy się natomiast skontaktować telefonicznie z negocjatorem.

Takie negocjacje mogą przynieść pozytywny skutek, zwłaszcza jeżeli wykażesz dobrą wolę, spłacając część zadłużenia. Wówczas możesz liczyć na przykład na zwolnienie z części długu. Taka czynność prawna powinna mieć postać umowy lub porozumienia zawartego w formie pisemnej, w której wierzyciel zwalnia dłużnika z długu na określonych warunkach.

3 thoughts on “Jak wyjść z długów? Kredyty konsolidacyjne, pożyczki, co jeszcze?

  1. Zdecydowanie poszedłbym w stronę pożyczek. Nie jestem przekonany co do kredytu konsolidacyjnego, ponieważ chyba tam więcej spraw formalnych trzeba załatwić.

  2. No może i pożyczka wymaga mniej formalności, ale też jest dużo droższa. Kredyt konsolidacyjny wydaje mi się dużo stabilniejszy.

  3. Pożyczka to raczej kiepski pomysł na wyjście z długów… moim zdaniem z długów nie da się wyjść, zaciągając następne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *