Para po kłótni, stojąca do siebie plecami

Czy można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka?

Potrzebujesz skonsolidować swoje długi, ale nie chcesz wtajemniczać w sprawę swojej żony lub męża? Instytucje finansowe zwykle wymagają podpisu partnera, aby udzielić kredytu. W takim razie, czy wzięcie kredytu konsolidacyjnego bez zgody współmałżonka jest w ogóle możliwe? Pomożemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Czy można wziąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka?

Kredyt konsolidacyjny najczęściej jest zaciągany na pokrycie dotychczasowych zobowiązań finansowych (takich jak np. kredyt gotówkowy, hipoteczny, zalegające raty za urządzenia, abonament komórkowy). Zaciągnięcie zobowiązania finansowego bez wiedzy małżonka w wielu przypadkach może okazać się niemożliwe. Od momentu ślubu partnerzy zazwyczaj tworzą wspólnotę majątkową, a więc na wzięcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego w instytucji bankowej niezbędna jest pisemna zgoda obu stron.

Istnieją jednak takie przypadki, gdy instytucja finansowa może udzielić kredytu oddłużeniowego bez wiedzy Twojego współmałżonka. Jeśli posiadasz z żoną lub mężem rozdzielność majątkową, nie powinny pojawić się żadne przeszkody związane z uzyskaniem konsolidacji w banku bez zgody małżonka. Rozdzielność finansową należy udowodnić odpowiednim dokumentem — wyrokiem sądu bądź aktem notarialnym. Nie ma również nałożonych limitów kwotowych dotyczących konsolidacji rat.

W przypadku wspólnoty majątkowej bez zgody współmałżonka można otrzymać kredyt konsolidacyjny gotówkowy do określonej kwoty. Ograniczenia związane z wysokością takiego zobowiązania dla jednego z partnerów różnią się w poszczególnych bankach. Natomiast do zaciągnięcia kredytu hipotecznego wymagana jest zgoda obu małżonków.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka?

O kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka można ubiegać się w niemal każdym banku. Należy jednak szczegółowo zapoznać się z warunkami, dotyczącymi zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania w poszczególnych instytucjach finansowych. Zazwyczaj narzucają one limity wysokości kredytów konsolidacyjnych dla jednego z małżonków. Na przykład w Banku PKO kwota takiego zobowiązania nie może przekraczać 30 000 zł, podobnie jest w Banku BNP Paribas. Natomiast w Pekao, kwota ta nie powinna przekraczać 40 000 zł. Wygląda na to, że najwyższy kredyt oddłużeniowy można uzyskać w Banku ING oraz Millenium, gdzie ich wysokość wynosi około 50 000 zł.

Kto odpowiada za spłatę kredytu konsolidacyjnego bez zgody współmałżonka?

Za uregulowanie należności dotyczących spłaty konsolidacji bez wiedzy małżonka odpowiada ten partner, który zaciągnął zobowiązanie. Drugi małżonek nie powinien ponosić żadnej odpowiedzialności majątkowej, nawet jeśli bank będzie się domagał spłaty długów i dojdzie do postępowania egzekucyjnego.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest możliwie bez zgody współmałżonka pod pewnymi warunkami. Należy jednak wziąć pod uwagę, że trzeba będzie go spłacić również bez udziału żony lub męża.

4 thoughts on “Czy można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka?

  1. Smutne jest to, że są pary, gdzie tak ważne kwestie, jak kredyty, załatwiane są za plecami tej drugiej osoby. Przecież to się aż prosi o kłopoty…

    1. Całkowicie sie zgadzam i nie mieści mi sie w głowie, że są osoby, które chcą zaciągnąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka…

  2. Gdyby mój mąż zaciągnął kredyt konsolidacyjny bez mojej wiedzy to poważnie zastanowiłabym się nad sensem naszego małżeństwa. Jak dla mnie takie zobowiązanie w tajemnicy jest oszustwem

  3. Łatwo się wszystkim mówi, są różne sytuacje w życiu i czasem trzeba zrobić nawet coś takiego jak zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego bez zgody małżonka! Nie wszystkie związki są ok, czasem jest naprawdę źle 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *