Mężczyzna wskazujący długopisem na dokumenty obok drewnianego domku

Rzeczoznawca majątkowy

W dzisiejszym świecie rzeczywista, wymierna wartość posiadanych nieruchomości, jest dla wielu właścicieli kwestią kluczową do podejmowania strategicznych decyzji z nimi związanymi. Pomimo tego, że większość z nas posiada ogólne, szacunkowe rozeznanie w odniesieniu do aktualnych cen nieruchomości, taka informacja – samodzielnie pozyskana – jest obarczona błędem. Co więcej, ogólne, nieprecyzyjne szacunki nie posiadają żadnej wartości w świetle prawa. Nic więc dziwnego, że usługi rzeczoznawcy majątkowego są pożądane przez wielu, a nawet i obowiązkowe w niektórych sytuacjach. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Wycena nieruchomości – na czym polega?

Wycena nieruchomości to proces, który prowadzi do określenia rynkowej wartości nieruchomości, takich jak m.in.: dom, mieszkanie czy grunty. Dokonaną wycenę przez uprawnionego rzeczoznawcę traktuje się jako urzędowe potwierdzenie wartości nieruchomości. Co ważne, wycena nieruchomości nie jest równoznaczna z ustaleniem jej ceny. Sposób przeprowadzenia wyceny nieruchomości uregulowany został w obecnie obowiązujących przepisach prawa.

Korzyści płynące z wykorzystania profesjonalnych usług rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy, który dysponuje nadanymi uprawnieniami na mocy danych przepisów prawa określa m.in.:

  • wartość rynkową,
  • wartość nieruchomości określoną na indywidualne potrzeby inwestora,
  • wartość odtworzeniową danej nieruchomości.

Podczas dokonywanej wyceny nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy musi kierować się zasadami wynikającymi nie tylko z ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale i z wielu innych aktów prawa. Podczas analizy bada kluczowe elementy, do których należy m.in.: stan prawny nieruchomości, przeznaczenie, stan techniczno- użytkowy jak również zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości oraz jej najbliższe otoczenie. Nic więc dziwnego, że wycena nieruchomości jest procesem złożonym, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Operaty szacunkowe wykonywane przez rzeczoznawcę majątkowego

Wycena nieruchomości oraz wszystkie poszczególne jej elementy, sporządzane są w formie pisemnej. Cały dokument opracowany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego nazwany jest operatem szacunkowym. Forma, treść czy zakres operatów szacunkowych także został uregulowany w szczegółowych przepisach prawa.

Kiedy warto sporządzić operat szacunkowy

Wycena nieruchomości jest sporządzona dla wielu, zróżnicowanych celów. Tak naprawdę to życie kreduje sytuacje, kiedy taki dokument jest pożądany, a nawet i wymagany przez prawo. Najczęściej wycenę nieruchomości wykonuje się dla potrzeb procesu negocjacji, uzyskania kredytu hipotecznego, darowizny, rozliczeń podatkowo – skarbowych czy podziału majątku.

Profesjonalne usługi sprawdzonego specjalisty

Nawiązując współpracę z rzeczoznawcą majątkowym, warto postawić na sprawdzonego specjalistę. Barbara Włodarczyk to rzeczoznawca majątkowy, który posiada wieloletnie doświadczenie i solidnie ugruntowaną wiedzę. Stosowne uprawnienia nadane przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju do szacowania wartości nieruchomości, pozwalają na przeprowadzanie profesjonalnej wyceny. To, co jest cechą charakterystyczną tego eksperta, wyróżniającą na tle innych rzeczoznawców majątkowych, to z całą pewnością ogromna dokładność, solidność oraz maksymalnie profesjonalne podejście podczas wykonywania oferowanych usług. Siedziba biura mieści się w Jaworznie, oferując wycenę nieruchomości na terenie całego województwa śląskiego.

Wycena nieruchomości i usługi rzeczoznawcy majątkowego stały się w dzisiejszych czasach dobrą praktyką. Okazują się niezbędnymi działaniami przede wszystkim na rynku obrotu nieruchomościami. Profesjonalna wycena i inne czynności, do których uprawniony jest każdy rzeczoznawca majątkowy, pozwalają na poznanie rzeczywistej, wymiernej i potwierdzonej wartości posiadanych nieruchomości, dzięki czemu o wiele prostsze staje się ustalenie m.in. ceny rynkowej czy przeprowadzenie darowizny. Wycena nieruchomości jest także dokumentem, który przekładany jest organom podatkowym. Postaw na sprawdzone usługi rzeczoznawcy majątkowego i ciesz się z uzyskanych rezultatów przez długi czas. Do dzieła!

 

One thought on “Rzeczoznawca majątkowy

  1. W sumie ciekawe, nie sądziłam, że pomoc rzeczoznawcy majątkowego może mieć tyle zalet. Chyba skorzystam z takich usług, kiedy będę sprzedawać mieszkanie po babci 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *