czarny portfel

Pożyczanie pieniędzy w pandemii. Co warto wiedzieć?

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę i, co za tym idzie, sytuację finansową wielu z nas. Ze względu na to, że część z nas straciła zatrudnienie, a inni zanotowali znaczące zmniejszenie dochodów, doszło do sytuacji, w których wiele wydatków okazało się zbyt wysokich jak na możliwości domowych budżetów. Mowa tu zwłaszcza o leczeniu, kupnie i naprawach sprzętu AGD i RTV oraz zakupie mebli czy komputerów niezbędnych do pracy i nauki zdalnej.

Niestety, obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiologiczną nie pozostały bez wpływu na sytuację w sektorze finansowym. Część banków wstrzymała przyznawanie kredytów, a inne zmieniły politykę rozpatrywania wniosków, poza tym sytuacja wygląda podobnie, jeśli interesuje nas pożyczka gotówkowa w sektorze pozabankowym. Jednocześnie zdolność kredytowa części klientów znacznie się pogorszyła. Czy jednak oznacza to, że w sytuacji, gdy spotkały nas wydatki przekraczające nasze możliwości nie mamy dostępu do dobrego finansowania? Na szczęście nie.

Pożyczanie pieniędzy w pandemii. Polacy nie rezygnują ze swoich planów

Według opublikowanego pod koniec zeszłego roku raportu sporządzonego przez Krajowy Rejestr Długów, w 2020 aż 55 procent Polaków miało zobowiązania względem banków oraz firm pożyczkowych. W porównaniu do sytuacji na początku ubiegłego roku oznacza to wzrost o około 8 punktów procentowych. Ten sam raport mówi nam też, że dla 25 procent badanych główną przyczyną zaciągnięcia nowych kredytów bądź pożyczek była pandemia i związane z nią problemy ekonomiczne.

Pieniądze uzyskane dzięki finansowaniu bankowemu lub z sektora pozabankowego wykorzystywane są przez Polaków zwykle na pokrycie wydatków, które przekraczają możliwości ich budżetu domowego – takiej odpowiedzi udzieliła prawie połowa ankietowanych. 21 procent badanych przyznaje ponadto, że poprzez pożyczkę lub kredyt jest w stanie opłacić nieprzewidziane wydatki. Tylko nieco ponad 10 procent Polaków po te rozwiązania sięga ze względu na zbyt małe zarobki.

Koronakryzys a pożyczanie pieniędzy. Kredyt bankowy czy pożyczka?

Szukając finansowania ważnych, bieżących potrzeb, musimy odpowiedzieć na wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, gdzie pożyczymy pieniądze. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rozwiązania – ofertę banków oraz sektora pozabankowego. Ta pierwsza opcja jest dobra z uwagi na atrakcyjne oprocentowanie oraz przejrzyste warunki umowy, zabezpieczonej zresztą przepisami prawa bankowego. Niestety jest to związane z bardziej restrykcyjną oceną wniosków i większymi wymaganiami wobec potencjalnych kredytobiorców.

Pożyczki są wprawdzie nieco droższe, jednak warto pamiętać, że w sektorze pozabankowym znajdziemy mnóstwo promocji, dzięki którym znacząco zmniejszymy koszty pożyczenia pieniędzy. Oferta firm pożyczkowych jest też godna uwagi ze względu na mniejsze wymagania. To nie tylko otwiera drzwi do finansowania klientom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilno-prawne lub posiadającym niewielkie dochody, a także znacząco skraca czas rozpatrywania wniosku.

Pożyczka lub kredyt bankowy. Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Z uwagi na dość dużą – nawet mimo pandemii – liczbę ofert, znalezienie tej najlepszej może przysporzyć pewnych problemów. W ich uniknięciu pomogą internetowe porównywarki i rankingi, dzięki którym szybko zorientujemy się, jakie banki i firmy pożyczają w tej chwili pieniądze i jakie warunki oferują swoim klientom.

2 thoughts on “Pożyczanie pieniędzy w pandemii. Co warto wiedzieć?

  1. Uważam, że pożyczanie pieniędzy w czasie pandemii nie jest dobrym pomysłem… Po co narażać swoje zobowiązania na dodatkowe koszta? Nie lepiej pójść w stronę oszczędzania?

  2. Prawda jest taka, że Polacy nie potrafią oszczędzać. Wszystko na kredyt, tysiąc pożyczek, a później płacz. Naprawdę przydałaby się nam porządna edukacja finansowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *