Banknot euro

Masz problem ze spłatą kredytów, być może konsolidacja Tobie pomoże?

Konsolidacja kredytów gotówkowych często uważana jest za jedną z możliwości poradzenia sobie z nagromadzonymi zobowiązaniami. Kiedy i w jakich przypadkach się to sprawdza? Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych i tym, dla kogo są one przeznaczone?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Dla wielu osób kredyt konsolidacyjny kojarzy się z kredytem oddłużeniowym, ale jest to wrażenie całkowicie mylne. Podstawą funkcjonowania kredytów konsolidacyjnych, jest łączenie w jedno wszystkich aktualnie posiadanych zobowiązań, przy ustaleniu jednej stopy procentowej oraz jednej niższej raty zamiast kilku. Jest to więc po prostu zamiana kilku zobowiązań na jedno, które z oczywistych względów jest po prostu wygodniejsze i prostsze w spłacie. Zaciąga się w tym celu nowy kredyt i podpisuje nową umowę, która opiewa na wysokość kwot, których jesteśmy dłużni. Część banków może też oferować kredytowanie w wysokości wyższej niż suma naszych długów..

Czy kredyt konsolidacyjny rozwiąże problem z długami?

To zależy, o jakich długach jest tu mowa. Kredyty konsolidacyjne to produkty bankowe, a co za tym idzie, podobnie jak w innych przypadkach i tu obowiązują pewne zasady ich przyznawania. Jedną z nich jest obowiązek posiadania określonej zdolności kredytowej, a także, co jest niezwykle istotne – brak zaległości w dotychczasowej spłacie.

Innymi słowy, jeżeli mamy kilka kredytów, a suma ich rat mocno obciąża nasz comiesięczny budżet domowy, ale dajemy radę ze spłatą, wówczas konsolidacja może pomóc, przy jednoczesnym odsunięciu obaw o niewypłacalność. Jeżeli z kolei zalegamy z płatnościami i nie jesteśmy w stanie na bieżąco regulować rat naszych zobowiązań, w oczach banku staniemy się klientem niewypłacalnym i ryzykownym.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wygląda podobnie jak w przypadku każdego innego produktu finansowego. Należy złożyć odpowiedni wniosek oraz przedstawić dokumenty. Dodatkowo wymagane jest także okazanie wszystkich umów kredytowych, a także wszystkich wyciągów z zaznaczeniem dotychczasowej historii spłat i tego, jaka jeszcze kwota została do oddania. Rzecz jasna bank sprawdzi też naszą zdolność oraz historię kredytową, by przekonać się, czy jesteśmy wypłacalni i z niczym nie zalegamy.

Jakie zobowiązania spłaci się kredytem konsolidacyjnym?

Jak zostało wspomniane, kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem i dużą pomocą tylko dla osób, które nie zalegają z ratami i nie mają aktualnych długów. Należy też pamiętać, że zdecydowana większość banków zgadza się na konsolidowanie wyłącznie innych kredytów bankowych, nie biorąc pod uwagę choćby pożyczek i zobowiązań pozabankowych. Konsolidacja chwilówek w ten sposób może być więc niemożliwa.

Kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc?

Kredyt konsolidacyjny to opcja dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i obawiają się, że mogą stracić płynność finansową i możliwość regulowania aktualnych zobowiązań. Połączenie w jedno wszystkich długów i spłata jednej niższej raty może być dużym odciążeniem, trzeba się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj pociąga to za sobą także dłuższy czas spłaty oraz wyższe koszty kredytowania.

Zanim więc wybierze się ofertę kredytu konsolidacyjnego, warto obliczyć jego korzyści, a także zastanowić się, czy dane rozwiązanie będzie lepsze, czy damy radę spłacać po kolei wszystkie zobowiązania, czy jednak dla świętego spokoju zapłacimy więcej, ale nie będzie to dla nas obciążające i ryzykowne.

2 thoughts on “Masz problem ze spłatą kredytów, być może konsolidacja Tobie pomoże?

  1. Myślę, że wiele osób uratowałoby wzięcie kredytu konsolidacyjnego, ale niektórzy po prostu szukają sposobu, żeby nie spłacać swoich zobowiązań i przez to popadają w tarapaty. Będąc w podbramkowej sytuacji, chętnie skorzystałbym z takiej opcji, jak konsolidacja.

  2. Jak masz problem ze spłatą kredytu, to moim zdaniem kolejny kredyt raczej dużo tu nie pomoże… Ale ja w ogóle nie przepadam za kredytami, więc może stąd takie nastawienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *