Banknot euro

Masz problem ze spłatą kredytów, być może konsolidacja Tobie pomoże?

Konsolidacja kredytów gotówkowych często uważana jest za jedną z możliwości poradzenia sobie z nagromadzonymi zobowiązaniami. Kiedy i w jakich przypadkach się to sprawdza? Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych i tym, dla kogo są one przeznaczone?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Dla wielu osób kredyt konsolidacyjny kojarzy się z kredytem oddłużeniowym, ale jest to wrażenie całkowicie mylne. Podstawą funkcjonowania kredytów konsolidacyjnych, jest łączenie w jedno wszystkich aktualnie posiadanych zobowiązań, przy ustaleniu jednej stopy procentowej oraz jednej niższej raty zamiast kilku. Jest to więc po prostu zamiana kilku zobowiązań na jedno, które z oczywistych względów jest po prostu wygodniejsze i prostsze w spłacie. Zaciąga się w tym celu nowy kredyt i podpisuje nową umowę, która opiewa na wysokość kwot, których jesteśmy dłużni. Część banków może też oferować kredytowanie w wysokości wyższej niż suma naszych długów..

Czy kredyt konsolidacyjny rozwiąże problem z długami?

To zależy, o jakich długach jest tu mowa. Kredyty konsolidacyjne to produkty bankowe, a co za tym idzie, podobnie jak w innych przypadkach i tu obowiązują pewne zasady ich przyznawania. Jedną z nich jest obowiązek posiadania określonej zdolności kredytowej, a także, co jest niezwykle istotne – brak zaległości w dotychczasowej spłacie.

Innymi słowy, jeżeli mamy kilka kredytów, a suma ich rat mocno obciąża nasz comiesięczny budżet domowy, ale dajemy radę ze spłatą, wówczas konsolidacja może pomóc, przy jednoczesnym odsunięciu obaw o niewypłacalność. Jeżeli z kolei zalegamy z płatnościami i nie jesteśmy w stanie na bieżąco regulować rat naszych zobowiązań, w oczach banku staniemy się klientem niewypłacalnym i ryzykownym.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny wygląda podobnie jak w przypadku każdego innego produktu finansowego. Należy złożyć odpowiedni wniosek oraz przedstawić dokumenty. Dodatkowo wymagane jest także okazanie wszystkich umów kredytowych, a także wszystkich wyciągów z zaznaczeniem dotychczasowej historii spłat i tego, jaka jeszcze kwota została do oddania. Rzecz jasna bank sprawdzi też naszą zdolność oraz historię kredytową, by przekonać się, czy jesteśmy wypłacalni i z niczym nie zalegamy.

Jakie zobowiązania spłaci się kredytem konsolidacyjnym?

Jak zostało wspomniane, kredyt konsolidacyjny będzie dobrym rozwiązaniem i dużą pomocą tylko dla osób, które nie zalegają z ratami i nie mają aktualnych długów. Należy też pamiętać, że zdecydowana większość banków zgadza się na konsolidowanie wyłącznie innych kredytów bankowych, nie biorąc pod uwagę choćby pożyczek i zobowiązań pozabankowych. Konsolidacja chwilówek w ten sposób może być więc niemożliwa.

Kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc?

Kredyt konsolidacyjny to opcja dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i obawiają się, że mogą stracić płynność finansową i możliwość regulowania aktualnych zobowiązań. Połączenie w jedno wszystkich długów i spłata jednej niższej raty może być dużym odciążeniem, trzeba się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj pociąga to za sobą także dłuższy czas spłaty oraz wyższe koszty kredytowania.

Zanim więc wybierze się ofertę kredytu konsolidacyjnego, warto obliczyć jego korzyści, a także zastanowić się, czy dane rozwiązanie będzie lepsze, czy damy radę spłacać po kolei wszystkie zobowiązania, czy jednak dla świętego spokoju zapłacimy więcej, ale nie będzie to dla nas obciążające i ryzykowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *