monety w słoiku

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej 2021 – aktualne wymagania banków

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość połączenia wszystkich aktualnych zobowiązań w jedno, przy jednoczesnym obniżeniu wysokości miesięcznych kosztów związanych ze spłatą zaciągniętych kredytów i pożyczek. Tego typu pomoc finansowa jest dostępna także dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Jak to możliwe? Czy warto starać się o tego typu kredyt i co zrobić, aby go uzyskać, dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym skierowanym do osób, które posiadają już jakieś zobowiązania i chciałyby je połączyć w jedno. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą pamiętać o spłacaniu kilku rat w miesiącu do różnych podmiotów, które udzieliły im pożyczek lub kredytów. Na taki ruch decydują się niejednokrotnie osoby, które straciły kontrolę nad spłatą swoich zobowiązań i ciąży nad nimi widmo spirali zadłużeń. Kredyt konsolidacyjny pomaga uporządkować sprawy związane z różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi i wyjść na prostą, zanim konieczne będzie np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Konsolidacja kredytów w praktyce wygląda tak, że bank sumuje wszystkie zobowiązania klienta, oblicza wielkość kredytu konsolidacyjnego, który jest potrzebny, aby je wszystkie pokryć, przedstawia swoją propozycję dotyczącą wysokości rat oraz okresu kredytowania klientowi, a po podpisaniu umowy spłaca jego długi.

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej

Jak powszechnie wiadomo, jednym z głównych warunków, które należy spełnić, aby otrzymać kredyt w banku, jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Oznacza to, że bank musi mieć pewność, iż będziemy w stanie spłacać comiesięczne raty kredytu wraz z odsetkami i innymi opłatami, a w tym celu weryfikuje zarówno nasze dochody, jak i koszty utrzymania oraz inne czynniki mogące wpłynąć na naszą sytuację finansową. W związku z tym nie ma możliwości, żeby jakikolwiek bank udzielił kredytu konsolidacyjnego osobie, która nie posiada zdolności kredytowej. Coś takiego może mieć miejsce jedynie w parabanku, a więc prywatnej firmie finansowej, która udziela pożyczek na podstawie prawa cywilnego, a nie bankowego.

Poza zdolnością kredytową, banki przed udzieleniem kredytu konsolidacyjnego weryfikują także historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy, sprawdzają takie bazy, jak Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Z jednej strony mamy szanse uporządkować swoje finanse i zmniejszyć miesięczną sumę zobowiązań do spłaty, a z drugiej zobowiązujemy się do spłaty sumarycznie większej kwoty, gdyż bank udzielający kredytu konsolidacyjnego też musi w jakiś sposób na tym zarobić. Nie mniej, warto podjąć tę decyzję, jeśli sytuacja robić się naprawdę skomplikowana i obawiamy się, że niebawem staniemy się niewypłacalni.

Także osoby, które nie mają problemu ze zdolnością kredytową i ich finanse stoją na bardzo dobrym poziomie, mogą przemyśleć tę opcję, aby uniknąć sytuacji, w której przez zwykłą nieuwagę lub nawał obowiązków zapomną o wniesieniu opłaty związanej z jakimś zobowiązaniem.

3 thoughts on “Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej 2021 – aktualne wymagania banków

  1. Po co brać 10 kredytów, jak potem nie można ich spłacić? Fajnie to brzmi — konsolidacja, ale nikt nie pomyśli, że człowiek potem zostaje z taką wielką ratą… w polskich realiach banki zawsz będą zarabiać na kredytach.

  2. To fakt, zostaje się z wielką ratą, ale tak miało się te płatności po prostu bardziej rozproszone i łatwiej było cos przeoczyć. Poza tym oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego może okazać się korzystniejsze niż oprocentowanie poszczególnych zobowiązań. Zawsze trzeba rozważać takie rozwiązanie na podstawie konkretnego przypadku.

  3. Weźmy jeszcze pod uwagę, że przy bardzo dużym zadłużeniu kredytu konsolidacyjnego się po prostu nie dostanie. A wiele ludzi traktuje je jak pewnik…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *