Człowiek trzymający portfel

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy – co się bardziej opłaca?

Mając kilka zobowiązań, a tym samym kilka rat do spłaty, możemy borykać się z problemami finansowymi oraz większym obciążeniem dla naszego budżetu domowego. Rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, ale czy zawsze? Czy możliwe jest wykorzystanie kredytu gotówkowego do spłaty zobowiązań? Co się bardziej opłaca?

Kredyt gotówkowy – co to jest?

Kredyty gotówkowe to standardowe propozycje banków, które zaliczają się do zobowiązań finansowych niecelowych. To oznacza, że możemy zaciągnąć je na dowolny cel bez konieczności przedstawiania powodu. Oczywiście wysokość udzielonego kredytu będzie zależała od naszej zdolności kredytowej. Dodatkowo, pod tym pojęciem kryje się cała gama ofert kredytowych, do których zaliczamy między innymi: kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy czy właśnie kredyt konsolidacyjny. Każdy z nich jest już zobowiązaniem celowym i posiada dodatkowe ograniczenia i warunki konieczne do spełnienia przez kredytobiorcę.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Dla przypomnienia, kredyt konsolidacyjny to forma kredytu gotówkowego i zobowiązanie, które zaciąga się w celu spłacenia innych kredytów i pożyczek. Podpisuje się nową umowę, w której bank czy firma pozabankowa zobowiązuje się na spłatę dotychczasowych zadłużeń w zamian za jedno nowe, z niższą ratą i najczęściej wydłużonym czasem spłaty. Zazwyczaj warunki kredytu konsolidacyjnego są korzystniejsze niż dotychczasowe, jednak będzie to zależało od danej oferty, a także od naszej zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy na spłatę zobowiązań?

Standardowy kredyt gotówkowy nie został stworzony po to, by spłacać nim inne zobowiązania, co nie oznacza, że nie można tego zrobić. Jest to pożyczka niecelowa, a więc kredytobiorca nie musi mówić bankowi na co chce wydać pieniądze. Musi tylko spełniać podstawowe warunki, mieć dobrą historię kredytową, brak zadłużeń oraz stałe dochody. Jeżeli zobowiązanie wydamy na spłatę kredytów, pożyczek czy nawet chwilówek i innych zadłużeń, będzie to oczywiście możliwe. Minusem może być jednak wyższe oprocentowanie, a także pewne ograniczenia, w wysokości pożyczki możliwej do otrzymania.

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym i popularnym produktem w bankach i firmach pozabankowych. Warunki jego przyznania wyglądają podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego, jednak mają pewne ograniczenia. Rzadko kiedy zdarza się, by bank wyraził zgodę na spłatę wszystkich typów zadłużeń – najczęściej oferty te obejmują zobowiązania bankowe, pomijając wszelkie pożyczki w parabankach. Problem znika, gdy sięgamy po konsolidację w firmach pozabankowych.

Minus? Warunki mogą być korzystne, jednak trzeba uważać na oprocentowanie, dodatkowe opłaty oraz prowizje. Jeżeli podliczymy to wszystko, może się okazać, że koszty będą nas wynosić tyle samo, co obecne zobowiązania, albo nawet więcej. Dlatego należy wcześniej dokładnie sprawdzać wszystkie oferty. To samo zresztą dotyczy się kredytów gotówkowych. Co więc wybrać? Zależy w jakiej sytuacji jesteśmy, jakie mamy możliwości i jaka oferta będzie dla nas realnie najkorzystniejsza.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny lub gotówkowy?

Wybór kredytu do spłaty zobowiązań będzie naszą indywidualną decyzją. Jak jednak wybrać najlepszą dostępną ofertę? Pomocne mogą być tutaj zarówno porównywarki kredytów, jak i kalkulatory.

W pierwszym przypadku będziemy mogli zapoznać się z aktualnie dostępnymi produktami finansowymi, poznać ich warunki i opinie o nich. Druga możliwość pozwoli nam na dokładne obliczenia na co nas stać i na jakie opcje finansowe możemy sobie pozwolić Jest to szczególnie ważne, gdy nie jesteśmy pewni, czy damy radę udźwignąć ciężar nowego zobowiązania i czy rzeczywiście będzie on dla nas korzystny.

One thought on “Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy – co się bardziej opłaca?

  1. Trudne i dziwne pytanie jednocześnie. Wiadomo, że kredytem gotówkowym raczej nie spłacisz swoich zobowiązań, chyba, że masz bardzo niskie te koszty, albo na przykład nabrałeś pożyczek, gonią Cię terminy, a jakiś cudem zdobyłeś w międzyczasie zdolność kredytową. Ale generalnie gotówkowy jest np. na remont, a konsolidacyjny po to, żeby budżet jakoś spiąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *