dla kogo kredyt konsolidacyjny

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny? Dla kogo konsolidacja długów?

Konsolidacja długów to w wielu przypadkach rozsądna koncepcja na wychodzenie z zadłużeń. Jakie warunki trzeba spełnić chcąc połączyć wszystkie zobowiązania, kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Z różnych przyczyn popadamy w długi. Niektórzy zadłużają się, ponieważ zmusza ich do tego trudna sytuacja materialna, inni kompensują kredytami i pożyczkami brak oszczędności potrzebnych do realizacji wyznaczonych celów. Niezależnie od tego z jakiego powodu zaciągamy zobowiązania wszyscy musimy je spłacać w wyznaczonym terminie.

Kolejne miesiące to często kilka rat do spłaty, które znacznie obciążają nasz domowy budżet. Jeżeli borykamy się z dwoma lub więcej zadłużeniami i nie chcemy zaciągać kolejnego na spłatę poprzednich warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. To często jedyne wyjście z sytuacji dla osób, które mają problem z terminowym regulowaniem zaciągniętych długów. Kłopot ze spłatą mają często osoby uczące się, bez stałego, stabilnego źródła dochodów lub ci, którzy w gorączce konsumpcjonizmu zaciągnęli zobowiązania przewyższające ich finansowe możliwości.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wszystkich długów w jeden, z jedną, często niższą ratą niż suma wszystkich spłatanych dotychczas. To oferta dla zadłużonych, którzy chcą zamknąć pewien etap i rozpocząć spłatę nowego zobowiązania na odmiennych zasadach.

Jakie warunki trzeba spełnić chcąc otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić ubiegając się o kredyt konsolidacyjny jest zdolność kredytowa do spłaty nowego zadłużenia. Niezależnie od wewnętrznych regulaminów i indywidualnych procedur banki zawsze skrupulatnie weryfikują aktualne źródło zatrudnienia, dochody wnioskodawcy.

Sprawdzeniu podlega też historia spłaty dotychczasowych zadłużeń, pozytywne wpisy w BIK wpływają na lepsze warunki kredytowania. Niska ocena punktowa BIK jest przeszkodą w procesie ubiegania się o pozytywną decyzję kredytową.

Dla osób z negatywnymi wpisami w rejestrze BIK rozwiązaniem może stać się kredyt konsolidacyjny, którego zabezpieczeniem zostaje nieruchomość wnioskodawcy, w takim wypadku klient może liczyć na lepsze warunki kredytowania. Alternatywą dla tych, którzy nie mogą pochwalić się skrupulatnym wywiązywaniem się z długów jest pożyczka konsolidacyjna w prywatnej firmie, w ofercie parabanków znajdziemy pożyczki konsolidacyjne bez BIK.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny w banku wymaga skompletowania pełnej dokumentacji. Oprócz dwóch dokumentów tożsamości, zaświadczenia o zarobkach potrzebne są dokumenty dotyczące zadłużeń, które mają zostać spłacone nowym kredytem, min. potwierdzenie spłaty ostatniej raty zobowiązania. Jeżeli zamierzamy ustanowić zastaw na nieruchomości pod kredyt konsolidacyjny musimy przedłożyć akt własności domu, działki lub mieszkania, odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie wpisu do hipoteki. Całokształt dokumentów należy złożyć w banku wraz z wnioskiem o kredyt konsolidacyjny.

One thought on “Kto może dostać kredyt konsolidacyjny? Dla kogo konsolidacja długów?

  1. Moim zdaniem BIK jest najważniejszy. Brak negatywnej historii może bardzo pomóc i poprawić wiarygodność. Tak było przynajmniej w moim przypadku. Po przyznaniu kredytu rozmawiałem ze znajomym specjalistom i powiedział, że w mojej sytuacji uratowała mnie tylko terminowa spłata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *