kredyt-konsolidacyjny-kiedy-sie-oplaca

Kredyt konsolidacyjny – za i przeciw. Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pozwala zmienić kilka mniejszych zadłużeń w jedno większe, z niższą miesięczną ratą do spłaty. Jednak czy te rozwiązanie na pewno się opłaca? W końcu nie powinno się spłacać jednych długów drugimi… Przedstawiamy wady i zalety kredytu konsolidacyjnego, a także podpowiadamy, kiedy warto zaciągnąć takie zobowiązanie, a kiedy lepiej go unikać.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny to zupełnie nowy kredyt, który zaciąga się w celu uregulowania dotychczasowych zobowiązań. Konsolidacja kredytów może obejmować nie tylko kredyty gotówkowe i hipoteczne, ale również samochodowe, a nawet zadłużenia na kartach kredytowych. Taki produkt powoduje, że kilka miesięcznych rat, które dotychczas spłacaliśmy, zostaje zamienione w jedną, z dogodnym terminem płatności. Wydawałoby się zatem, że jest to idealny sposób na uporządkowanie domowych wydatków, a jak to wygląda w rzeczywistości? Jakie są wady i zalety tego produktu i kiedy tak naprawdę się on opłaca?

Zalety konsolidacji kredytów

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niższa, miesięczna rata do spłaty. Konsolidacja wydłuża okres kredytowania, co powoduje, że nowa rata jest niższa od sumy poprzednich. Ponadto konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie dla osób zapominalskich, które mają problem z zapamiętaniem terminów spłat. Płacenie jednej raty zamiast kilku, może być dla nich dużym ułatwieniem. Pomoże także uniknąć nieprzyjemnych telefonów i SMS-ów z banków domagających się kolejnych płatności.

Kredyt konsolidacyjny – wady

Mimo że kredyt konsolidacyjny wydaje się całkiem pomocnym rozwiązaniem, nie możemy zapominać, że jest on takim samym długiem, jak każdy inny kredyt. Różni się jedynie tym, że pożyczone od banku pieniądze musimy przeznaczyć na konkretny cel, jakim jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Dlatego bank nie przelewa pieniędzy na nasz rachunek, tylko bezpośrednio na konta instytucji, w których jesteśmy zadłużeni. Jednak rozwiązywanie problemów z długami przy pomocy innych długów nie jest zbyt dobrym pomysłem…

kredyt-konsolidcyjny-za-i-przeciw-kiedy-sie-oplaca

Może i kredyt konsolidacyjny da nam poczucie dodatkowego komfortu i sprawi wrażenie, że problem został zażegnany, jednak najczęściej jest to tylko złudzenie. Niższa rata kredytu konsolidacyjnego nie bierze się znikąd. Jest ona wynikiem wydłużenia okresu spłaty, co z kolei wiąże się z wyższym całkowitym kosztem kredytu. Na dodatek korzystając z hipotecznego kredytu konsolidacyjnego kładziemy na szali własne mieszkanie lub dom.

Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów może się opłacać, jeśli chwilowo straciliśmy panowanie nad swoim portfelem i obniżenie miesięcznych rat pozwoli nam na ominięcie spirali zadłużeń. W takim wypadku kredyt konsolidacyjny pomoże nam w ustabilizowaniu domowych finansów i w problemach z płynnością. Jednak musimy pamiętać, że ten produkt nie likwiduje zadłużenia, bo nadal musimy je spłacać. Jeśli chcemy, aby kredyt konsolidacyjny okazał się sensownym rozwiązaniem, musimy również zmienić swoje nawyki finansowe. Powinniśmy przestać wydawać pieniądze na rzeczy, których nie potrzebujemy, zacząć oszczędzać i planować nasze finanse. W przeciwnym razie nawet konsolidacja nam nie pomoże.

One thought on “Kredyt konsolidacyjny – za i przeciw. Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

  1. W przypadku kredytów konsolidacyjnych moim zdaniem warto skonsultować się z radcą kredytowym. On na pewno będzie miał możliwość lepszego porównania ofert niż my sami za pośrednictwem porównywarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *