kieszenie świecące pustkami

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – czy możliwy?

Konsolidacja kredytów przydaje się, gdy ma się problemy ze spłatą kilku różnych zobowiązań. Ale czy można skorzystać z tego rozwiązania, kiedy już popadło się w długi?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, dzięki któremu można połączyć zaciągnięte wcześniej zobowiązania w jedno na nowych warunkach. W takiej sytuacji to bank zajmuje się spłatą zobowiązań zaciągniętych wcześniej przez kredytobiorcę, podczas gdy on sam musi jedynie spłacać jedną ratę miesięcznie.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny może być korzystny, ponieważ zdejmuje z barków kredytobiorcy konieczność spłacania różnych zobowiązań i pamiętania w związku z tym o terminach i różnej wysokości rat. Po konsolidacji trzeba pamiętać już tylko o jednym zobowiązaniu.

Poza tym łączna rata kredytu konsolidacyjnego często bywa niższa niż suma rat dotychczasowych. To dzięki temu, że banki decydują się na obniżenie kosztów obsługi zadłużenia, a także dają możliwość wydłużenia okresu kredytowania.

Czy można otrzymać kredyt konsolidacyjny, będąc zadłużonym?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla osób, które mają trudności ze spłatą kilku różnych zobowiązań. Mieć trudności to jednak nie to samo co mieć długi. Jeżeli wnioskodawca wpadł już w zadłużenie, nie powinien liczyć na kredyt konsolidacyjny w banku. Dlaczego? Ponieważ banki, chcąc zminimalizować swoje ryzyko, przed podjęciem decyzji w kwestii wniosku kredytowego, weryfikują zdolność kredytową wnioskodawcy. Sprawdzają więc dane zebrane w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Im wyższa jest zdolność kredytowa wnioskodawcy, tym korzystniejsze warunki kredytu bank jest w stanie mu zaoferować. Ale żeby zdolność kredytowa klienta była dla banku zadowalająca, nie może być mowy o żadnych długach. Jakiekolwiek opóźnienia w spłacie zaciągniętych zobowiązań odbijają się niekorzystnie na zdolności kredytowej, co wyraźnie będzie widać w danych BIK, zawierających scoring, czyli ocenę zdolności kredytowej w 100-punktowej skali. Jeżeli zatem jesteś zadłużony, twoje szanse otrzymania w banku kredytu konsolidacyjnego spadają właściwie do zera.

Jak skonsolidować zobowiązania, jeśli ma się długi?

A zatem zadłużenie jest warunkiem, który praktycznie uniemożliwia skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego w banku. Można jednak poszukać innych rozwiązać pozwalających na konsolidację zobowiązań.

Banki nie udzielają kredytów konsolidacyjnych dłużnikom, ale istnieją instytucje pozabankowe, które to robią. Niektóre firmy pożyczkowe umożliwiają konsolidację zobowiązań nawet klientom z długiem na tyle poważnym, że została już wobec nich wszczęta egzekucja komornicza.

To nie oznacza, że takie firmy w ogóle nie sprawdzają zdolności kredytowej klientów. Owszem, robią to, nie stosują jednak tak restrykcyjnych kryteriów decydujących o akceptacji bądź odrzuceniu wniosku. Przeprowadzając weryfikację, większą wagę przykładają do wysokości i regularności zarobków niż terminowego uregulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

One thought on “Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – czy możliwy?

  1. Powiem tak, kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może i wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale z doświadczenia powiem, że to tylko wszystko pogarsza…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *