Komputer kalkulator i notatnik

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Gdzie złożyć wniosek o konsolidację zobowiązań?

Kredyty konsolidacyjne stają się coraz popularniejsze, szczególnie w czasach, gdy coraz chętniej i więcej pożyczamy pieniądze, mając tym samym często nie jedno, a kilka zobowiązań. Co jednak warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym? Jak go uzyskać? Gdzie należy złożyć wniosek?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Mówiąc wprost, kredyt konsolidacyjny, to forma zobowiązania, która pozwala połączyć w jedno kilka innych kredytów czy pożyczek. Jest to rozwiązanie, po które często się sięga w momencie, gdy suma rat staje się dla nas znacznie obciążająca i istnieje ryzyko problemów ze spłatą. W ten sposób zamiast miesięcznie płacić kilka kwot, płaci się jedną, znacznie niższą.

Można dzięki temu połączyć praktycznie wszystkie rodzaje kredytów – gotówkowe, hipoteczne, samochodowe czy nawet z kart kredytowych. Niższa rata najczęściej wiąże się jednak z dłuższym czasem spłaty, a tym samym wyższymi kosztami.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może pomóc w uregulowaniu swoich finansów i poprawieniu swojej sytuacji materialnej, a także uchronić przed opóźnieniami w spłatach rat oraz wpadnięciu w długi. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, szczególnie gdy wniosek zamierzamy złożyć w banku. Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, tak i tutaj placówka finansowa bardzo wnikliwie sprawdza swoich klientów, a posiadana zdolność kredytowa oraz historia BIK będą bardzo istotne.

Nie jest to z pewnością opcja dla osób zadłużonych – te z założenia zostaną odrzucone. Mając kilka zobowiązań i nie potrafiąc ich spłacić, skąd bank może mieć pewność, że po zaciągnięciu nowego kredytu na innych warunkach problem się nie pojawi?

Dodatkowo w bankach najczęściej można za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacić wyłącznie inne kredyty – rzadziej pożyczki, a tylko niektóre banki zgadzają się na spłatę zobowiązań od firm pożyczkowych, w tym chwilówek.

Pieniądze i kartka papieru

Gdzie złożyć wniosek o konsolidację zobowiązań?

Wybór instytucji finansowej, w której złożymy wniosek o kredyt konsolidacyjny będzie zależał od kilku czynników – dostępnej oferty wraz z wymaganiami oraz naszej własnej sytuacji finansowej. Jeżeli mamy problemy ze spłatą i wyraźne opóźnienie, wówczas droga do banków jest dla nas praktycznie zamknięta, chyba że uda nam się poprawić naszą zdolność kredytową.

W takim przypadku istnieje jeszcze inna możliwość – pożyczka konsolidacyjna udzielana przez firmy pozabankowe. Warunki jej udzielenia są zdecydowanie mniej restrykcyjne, często kierowana jest też do osób bez zdolności kredytowej oraz ze złą historią BIK. Minusem będzie jednak większe ryzyko i zdecydowanie wyższe koszty niż w przypadku standardowych ofert bankowych.

Najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny – jak znaleźć?

Najprostszym rozwiązaniem będzie z pewnością skorzystanie z internetu i powszechnie dostępnych porównywarek kredytów. W ten sposób w łatwy, prosty i przystępny sposób można sprawdzić aktualne oferty, zarówno banków, jak i firm pozabankowych i sprawdzić opinie o nich. To rzecz jasna pozwoli na lepsze rozeznanie się w sytuacji, a także podjęcie przemyślanej decyzji, która uchroni nas przed dalszym pogłębianiem problemów finansowych. Trzeba bowiem pamiętać, że choć z założenia kredyt konsolidacyjny powinien pomagać w spłacie dotychczasowych zobowiązań, nie zawsze będzie on korzystny.

One thought on “Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Gdzie złożyć wniosek o konsolidację zobowiązań?

  1. A czy to na pewno zawsze się opłaca? Mam pewne wątpliwości… Wydłuża się czas spłaty, a co jak znowu będzie ciężko i już nie będzie ratunku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *