polskie banknoty

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Na czym polega konsolidacja długów?

Jednym ze sposobów na radzenie sobie ze spłacanymi zobowiązaniami, jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy każdy może z niego skorzystać i czy zawsze jest ono opłacalne?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego zdarza się, że weźmiemy kredyt lub pożyczkę, a później, na skutek wystąpienia jakichś niefortunnych okoliczności, mamy problemy ze spłatą tego zobowiązania. Niektórzy w takiej sytuacji zaciągają nowe pożyczki, by spłacić te wcześniejsze, co jednak często pogarsza sprawę. W ten sposób można wpaść w spiralę zadłużenia.

Jaki jest więc sposób na wyjście z kłopotliwej sytuacji? Jedną z metod jest właśnie wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Jest to produkt, który umożliwia połączenie kilku zaciągniętych wcześniej zobowiązań w jedno na nowych warunkach. Bank, który udzielił takiego kredytu, spłaca zaciągnięte przez kredytobiorcę zobowiązania, podczas gdy on płaci tylko jedną ratę miesięcznie zamiast kilku.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?

Plusem takiego kredytu jest oczywiście to, że nie mamy już na głowie kilku zobowiązań, a tylko jedno. Łatwiej jest spłacać jedną ratę niż kilka o różnej wielkości. W ten sposób zostają wyeliminowane problemy logistyczne, które łączą się ze spłacaniem kilku różnych kredytów i pożyczek, takie jak konieczność pamiętania o terminach i wysokości rat.

Ale jeszcze większą zaletą jest to, że taka łączna rata kredytu konsolidacyjnego często jet niższa niż suma dotychczasowych rat. Banki dają nam taką możliwość dzięki obniżeniu kosztów obsługi oraz wydłużeniu okresu kredytowania. Wszystko to sprawia, że zobowiązanie staje się łatwiejsze do spłacenia, co daje nam większą szansę na uniknięcie wpadnięcia w długi.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi, że kredyt konsolidacyjny jest produktem, który oczywiście powstał z myślą o osobach, na których ciąży konieczność spłaty kilku różnych zobowiązań. Ale to nie znaczy, że wszystkie takie osoby będą mogły skorzystać z takiego rozwiązania.

By wniosek o taki kredyt został zaakceptowany, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową – im wyższa ona będzie, tym większe będziemy mieć szanse na otrzymanie korzystnych warunków spłaty. Ważne jest też to, gdzie mamy zaciągnięte zobowiązania. Jeżeli spłacamy je w parabankach i innych instytucjach oferujących chwilówki, możemy nie otrzymać kredytu konsolidacyjnego, banki bowiem niechętnie podchodzą do konsolidacji takiego rodzaju zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzemy konkretny kredyt konsolidacyjny, musimy dowiedzieć się, jakiego rodzaju kredyty można za jego pomocą skonsolidować. Trzeba sprawdzić, czy dany bank daje nam możliwość konsolidacji akurat tych zobowiązań, które posiadamy.

Powinniśmy też zastanowić się, czy naprawdę jest to dla nas opłacalne wyjście. Należy więc policzyć, czy koszty po konsolidacji będą niższe w porównaniu z dotychczasowymi. Zwróćmy uwagę nie tylko na wysokość comiesięcznej raty, ale również na całkowity koszt kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *