Pisząca kobieta

Kredyt konsolidacyjny – co potrzebne? Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny to poważna decyzja, może nam jednak to bardzo pomóc w uregulowaniu naszej sytuacji finansowej. Jak się jednak do tego przygotować? Jakie dokumenty będą potrzebne w banku?

Kredyt konsolidacyjny – jak się przygotować?

Pierwszym krokiem, jaki podejmujemy, jest wyszukanie odpowiedniej oferty kredytu konsolidacyjnego, który będzie spełniał nasze oczekiwania i przede wszystkim będzie dla nas korzystny. Gdy się nam to uda, należy wówczas zgłosić się do placówki finansowej i przedstawić całą potrzebną dokumentację, która pozwoli zweryfikować zarówno kredytobiorcę, jak i jego aktualną sytuację.

Konsolidacja to nic innego, jak spłata przez bank wszystkich zobowiązań posiadanych przez klienta, na rzecz jednego nowego kredytu. Konieczne będzie więc udokumentowanie wszystkich kredytów i pożyczek wchodzących w skład konsolidacji, a także standardowe informacje o kredytobiorcy i jego zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty weryfikujące kredytobiorcę?

W przypadku ubiegania się o kredyt konsolidacyjny, jak i o każdy inny kredyt czy pożyczkę, bank będzie wymagał od nas potwierdzenia naszej tożsamości. Przyda się więc dowód osobisty, czasem też dodatkowy, drugi dokument jak prawo jazdy czy paszport. Konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenie o dochodach, niezależnie od ich źródła (umowa o pracę, o dzieło, zlecenie). Przy tej okazji należy okazać także zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego dochodu. Przyda się także dowód wpłaty (np. wyciąg z konta). Jeżeli mamy własną działalność gospodarczą, wówczas należy pokazać kopię wpisu do ewidencji działalności lub odpis w KRS, zaświadczenie z ZUS czy KRUS.

Dokumenty o konsolidowanych zobowiązaniach

Ponieważ chcemy zamknąć dotychczasowe zobowiązania – kredyty i pożyczki, należy przedstawić bankowi cały zestaw dokumentów, które pokażą jakie zadłużenie mamy, na jakie kwoty i jak wyglądał dotychczasowy harmonogram spłaty rat. Będzie trzeba więc przedstawić wszystkie umowy kredytowe, zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu, potwierdzenie spłaty ostatniej raty.

Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza, możliwe jest jeszcze postaranie się o kredyt konsolidacyjny pod zastaw nieruchomości. W tym wypadku trzeba będzie przedstawić dodatkowe dokumenty, jak: akt własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, wycenę nieruchomości oraz potwierdzenie wpisu do hipoteki.

Jakie dokumenty do pożyczki konsolidacyjnej pozabankowej?

Banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, którzy muszą być wiarygodni. W ten sposób instytucja finansowa ma pewność, że udzielony kredyt zostanie zwrócony. Gdy osoba ubiegająca się o konsolidację ma niską zdolność kredytową i/lub problemy ze spłatą obecnych zobowiązań, wówczas jedyną możliwością może być jedynie pozabankowa pożyczka konsolidacyjna.

Weryfikacja jest mniejsza i często nie jest wymaganie udowadnianie dochodu i nie jest sprawdzany BIK (nie zawsze). O wiele łatwiej można więc dostać nową pożyczkę, jest ona za to często zdecydowanie droższa. Potrzebne dokumenty zazwyczaj są takie same jak w banku, jednak w różnych firmach, procedura wnioskowania może być nieco inna.

One thought on “Kredyt konsolidacyjny – co potrzebne? Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

  1. To pewnie zależy, gdzie się bierze taki kredyt. Moim zdaniem w banku już powiedzą, jakie dokumenty przygotować. Chociaż jakby wziąć doradcę, to ten to w ogóle jak za rękę poprowadzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *